Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Samorządowy Zakład Komunalny w Niegosławicach

Popatrz człowieku, co wrzucasz do ścieków!!!

Samorządowy Zakład Komunalny w Niegosławicach w związku z bardzo częstymi awariami na sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Niegosławice zwraca się z prośbą o używanie toalet i innych urządzeń do odbioru ścieków w sposób rozważny i przemyślany. Co roku nasze służby usuwają setki zatorów sieci kanalizacyjnej, które powstały na skutek wrzucania do toalety przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Usunięcie awarii polega między innymi na wyciągnięciu pompy z przepompowni niejednokrotnie z głębokości 8m. Podczas usuwania awarii konserwatorzy narażeni są na urazy oraz działania szkodliwych czynników biologicznych i chemicznych. 

Każde usunięcie awarii to koszt, który ma wpływ na cenę odbioru ścieków.

Czy wiesz, czego nigdy nie należy wrzucać do sedesu?

 

  • włosy, nawilżane chusteczki, materiały opatrunkowe, rajstopy, szmaty – materiały łączą się w sploty i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków wewnątrz rury.
  • niedopałki papierosów, lekarstwa, farby oraz chemikalia i inne domowe środki czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
  • igły - to ogromne zagrożenie dla pracowników sieci kanalizacyjnej. Najczęściej są niewidoczne, mogą przebić rękawice i boleśnie ukłuć, powodując ryzyko zakażenia np. wirusem HIV czy żółtaczką.
  • materiały budowlane - gruz, gips czy tynk opada na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte, trudne do usunięcia zatory.
  • tłuszcze i oleje - tężeją w rurach i zmniejszają ich średnice. To przyspiesza konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.

Już w chwili naciskania spłuczki DECYDUJESZ, czy zwiększy się ryzyko awarii. Pamiętaj, że przedmioty oraz substancje, które nie powinny się znaleźć w sieci kanalizacyjnej, to poważne zagrożenie nie tylko dla naszych urządzeń, ale także instalacji, która znajduje się w Twoim domu.

Pamiętając o tych prostych zasadach, unikniesz zatkania sedesu, a w najgorszym przypadku zablokowania rury odpływowej i zalania mieszkania ściekami.

ZGŁOŚ AWARIĘ

500 212 683 - kanalizacja

512 392 928 - wodociągi

Ilość wody dostarczonej dla mieszkańców Gminy Niegosławice w okresie I-XI 2023 roku

          165 740 m3

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny